Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları, özellikle kişiler arasında yayılımı cinsel ilişki yoluyla, annesinden bebeğine ve kan yoluyla kolaylıkla bulaşabilmektedir. Kişide AIDS olduğuna dair belirli bir işaret bulunmamaktadır. Bu nedenle kişinin kendisine AIDS hakkında tanı koyması kesinlikle mümkün değildir. Kişide AIDS tanısı kan örneği alınarak laboratuvarda yapılan inceleme sonrasında yapılabilmektedir. AIDS virüsünden korunmak için mutlaka önlemler alınmalıdır. Eğer cinsel ilişkiye gireceğiniz kişinin AIDS hastası olup olmadığı hakkında bilginiz yoksa, özellikle kondom kullanmaya dikkat edin. Kontrolü yapılmayan kan ürünlerini ve kan kullanılmamasına özen gösterin. Ortak paylaşımda iğne, şırınga, kesici alet ve delici aletleri kesinlikle paylaşılmamalıdır. AIDS virüsü özellikle vücut dışında oldukça dayanıksız olan ve yaşayamayan virüstür ve dış ortamda yaşayamaz ölür. Bu nedenle sarılma, el sıkışma, aynı olan tabaktan yemek yemek, ortak kullanım olan tuvalet ve banyoyu kullanmak ve dokunma yolu ile bulaşma tehlikesi yoktur.

Cinsel Yol ile AIDS Virüsünün Bulaşması, AIDS hastalığı en çok erkek ile kadın arasında olan cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. Bunun dışında eşcinsel olan kişilerde de AIDS hastalığının bulaşmasında en etkili olan yollardan birisidir. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında hem kadının hem de erkeğin cinsel organında ya da makatta meydana gelmiş olan küçük zedelenmelerden dolayı AIDS virüsü sağlıklı kişiye kolaylıkla bulaşabilmektedir. Ayrıca kişilerin cinsel organlarında hiçbir şekilde hasar olmasa bile kolaylıkla bulaşabilir. Hatta AIDS hastası olan kişinin cinsel ilişki sayısındaki artış sebebi ile bulaşma riski oldukça fazla artmaktadır. Özellikle AIDS hastası olan kişiye tek bir sefer yapılan cinsel birleşme sonrasında bile bulaşması mümkün olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kadının cinsel organının çok geniş yüzeyli bir dokusunun olması ve erkeğinde yüksek yoğunlukta AIDS virüsünü içeren meniye sahip olduğu için kadınlara bu hastalığın bulaşma riski oldukça yüksektir.

Kan Yolu ile AIDS Virüsünün Bulaşması, bu virüsü taşıyan kişiden alınmış olan kan, organlar, kan ürünleri, sperm ve dokuların başka kişilere transferinin yapılması ile AIDS virüsünün kolaylıkla bulaşmasına sebep olabilir. Özellikle kan nakli ihtiyacı duyan kişiler bu duruma bağlı olarak diğer normal insanlara oranla çok fazla risk altında olan kişiler olarak görülmektedir. Ayrıca HIV virüsünün yalnızca kan yoluyla değil, makas, enjektör, delici ve kesici olan aletler, sterilize olmamış iğneler ve jilet gibi malzemelerin ortak kullanımı risk altında olan gruplar içerisinde yer almaktadır. Kişiden kişiye kan yolu ile AIDS hastalığının önlenmesi için öncelikle bütün kan ürünlerinin, alınan kanın, sperm, doku ve organ veren kişilerin mutlaka uygun olan testlerle taranması gereklidir. Eğer kontrolü yapılmamış kan ya da kan ürünleri varsa kesinlikle kullanılmamalıdır.

Anneden Bebeğe AIDS Virüsünün Bulaşması, AIDS hastası olan bir anne kendi taşıdığı bebeğine kolaylıkla bu hastalığı bulaştırabilir. Genellikle HIV virüsü anne adayının gebelik sırasında, doğum esnasında ya da emzirme döneminde anne sütünden kolaylıkla bebeğine geçiş yapabilmektedir. Annesinden bebeğine AIDS virüsünün bulaşmasını engellemek için ve erken tanının yapılabilmesi bakımından, mutlaka hamilelik öncesinde anne adayının HIV virüsü tarama testi yaptırması gerekmektedir. AIDS hastalığının kesin teşhisi için laboratuvar tetkikleri yaptırılmalıdır. Eğer tarama için alınan örnekte HIV virüsü pozitif olarak değerlendirilmiş ise çok daha ileri teknik ile "western blot" tekniği kullanılarak doğrulama yapılmalıdır. Ayrıca farklı sebeplere bağlı olarak bazen HIV virüsü pozitif olarak görülebilmektedir. Eğer doğrulama testinde sonuç pozitif ise kişi AIDS hastası demektir.

Aids Bulaşma Yolları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Nedir?

Aids Nedir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi