Aids Bulaşma Riski Nedir?
15 Mayıs 2024

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski, AIDSbulaşma yolları arasında, cinsel ilişki yolu ile kan yoluyla ve anneden bebeğine geçmektedir. Bir insanda HIV/AIDS olduğunu belli edecek net bir emare bulunmamaktadır. Kişinin kendi kendine tanı koyması ise asla mümkün olmamaktadır. Kesin tanı ancak alınacak kan örneği ile laboratuvar ortamında yapılan HIV testi ile konulmaktadır. AIDS'in kesin tedavisi henüz yoktur ve henüz koruyucu bir aşısı da bulunmamaktadır. Korunmasız olarak yapılan tek bir cinsel ilişki ile bulaşma riski tam olarak bilinmemekle birlikte, HIV'in erkekten kadına ve kadından erkeğe geçmesi kesin olarak bilinmektedir. Erkekten kadına geçişi, kadından erkeğe geçişine göre daha iyi bilinmektedir. Hastalıklı erkeğin menisinin HIV içermesi ile, bunun da büyük bir olasılık ile zaten meninin içinde bulunan lenfositlerin infekte hale gelmesi şeklinde olduğu düşünülmektedir. Vajinanın içerisine giren HIV'in viral çoğalmayı başlatabilmesi için kan dolaşımına girmesi gereklidir. Vajinanın çeperinde bulunan ufak yarıkların virüsün kan dolaşımına girmesindeki esas yol olduğu tahmin edilmektedir. Bazı çalışmalar gösteriyor ki kadınlar tek bir cinsel temas sonrası infekte olmaya erkeklerden daha yatkın olmaktadırlar. Bu fark, vajinanın mukozasında bulunan potansiyel virüs giriş yerlerinin, penis yüzeyin oran ile çok daha fazla olması ve dolayısı ile vajinanın penise oranla daha büyük miktarda infeksiyöz materyale maruz kalması ile açıklanmaktadır.

Aids Bulaşma Riski: HIV vücut dışında uzun süre yaşayamayan çok dayanıksız bir virüs türüdür ve dış ortamda kısa sürede ölmektedir. Bu yüzden el sıkışma, sarılma, dokunma, aynı tabaktan yemek yeme ile, tuvalet ve banyolardan geçme tehlikesi bulunmamaktadır. Bu nedenle AIDS'e yakalananları gereksiz yere dışlamamak ve onlara destek olmak gereklidir.

AIDS'ten korunmak için şu önlemlerin alınması gereklidir
  • HIV/AIDS taşıyıp taşımadığı bilinmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkilerde kesinlikle prezervatif kullanmak gereklidir.
  • Şırınga, jilet gibi her türlü delici ve kesici alet, iğne gibi ürünler başkaları ile paylaşılmamalıdır.
  • Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Evlilik hazırlığı yapan çiftler ve hamilelik öncesinde AIDS için HIV testi yaptırmalıdır.

Aids Bulaşma Riski Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Nedir?

Aids Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Aids Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?