Aids Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids, Vücuttaki bağışıklık çökmesi ve vücudun, içine girmiş olan mikroplu bir virüsün neden olduğu hastalıktır. Ayrıca cinsel ilişkiyle ve kan yoluyla da bulaşan bir hastalık olan sinsice vücuda girip yıllarca saklanan uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeden vücudun içerisinde yaşar. Başka hastalıklara daha çabuk yakalanan vücudun direnci düşük olması sebebi ile hasta olan kişi soğuk, algınlığında bile vücudu direnç gösteremez. Aids hastalığı kan tetikleri sonucu ortaya çıkar, hasta olan kişi kendisinin aids olduğunu bilmiyorsa başka kişilere bulaştırır. Aids hastası olan kişiler kesinlikle cinsel ilişkiye girerken korunmalıdır. Bu hastalıkta ölümden kaçınılmaz bir sonla biter tedavisi tam olarak yoktur. Geçici olarak doktorun verdiği ilaçlar kullanılır fakat bunlar hasta olan kişiyi sadece uzun ve rahat yaşamaya bir süre yardımcı olur. Bu hastalığın ilaçları günümüzde oldukça pahalı ilaçlardır, hasta kendini çok iyi korumalıdır kendine çok iyi bakmalıdır. Yaş grubu olarak her yaşta kişi bu hastalığa yakalanabilir kadın, erkek fark etmez.

Aids belirtileri nelerdir?
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı, ishal, akciğer, hastalıkları
  • Ateş yükselmesi, kuru öksürük, terleme
  • Vücudun bazı yerlerinde yara ve uçuk çıkması
Aids tanısı nasıl konulur?

Vücutta enfeksiyon olduğu belirtilmiş ise Elisa testi hemen yapılır yapılan bu test oldukça etkili bir yöntemdir. Sonuçta virüs olduğu görülmemiş ise 4 ay sonra yeniden bu testler yapılır tek başına yeterli olmayan bu testlerin yanı sıra HIV testleri de istenilir. Yapılan bu testler sonucu hasta takibe alınarak sürekli kontrol altında olası gerekir. Bu tür hastalarda aynı tabaktan yemek yenmesi başkasına bulaşacak anlamına gelmez. Öksürme, sarılma, gibi durumlarda bulaşma olasılığı yoktur. Konulan tanı ise hasta olan kişinin cinsel hayatında olacağı beraberlikte korunmadan bir cinsel hayatı düşünmemesi gerekir.

Aids tedavisi nasıl yapılır?

Bu virüs için uygun kullanılacak bir aşı ilerleyen tıp dünyasında gelişmeler ne kadar var ise aids hastalıklarının tedavisi yoktur ve geliştirmemiştir. Yapılması gereken doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanarak hastanın yaşayacağı hayatı daha kolaylaştırıp rahatlamasını sağlamaktır. Hastanın her an daha dikkat etmesi kendine iyi bakıp koruması gerekir. Yaşadığı süre içinde hayat boyu tedavi edilmesi gerekir. Ölümcül bir hastalık olan aids hastalığı çaresi olmayan bir virüs vücudu alt üst edecek hale getiren ve tıp dünyasında bu hastalığı ortadan kaldıran bir tedavi yoktur. Vücudun içindeki virüsü kontrol altına alabilmek ve çoğalmasını önlemesi için ilaç tedavisi olmak şarttır. Yapılan tedavi sonucu hastanın daha uzun yaşam süresinin olduğu görülür.

Aids Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Nedir?

Aids Nedir?

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Dünya Aids Günü Ne Zaman?