Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

AİDS ilaçları kronik bir rahatsızlığa neden olan HIV virüsünün oluşturduğu etki nedeniyle bağışıklık sisteminde zayıflayan hücrelerin güçlenmesi amacıyla kullanılan ilaçlardır. Bilindiği üzere Aids hastalarının bağışıklık sistemi çökmüş durumda olur. Bu yüzden Aids hastalarına bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlamak amacıyla ve hastalığa karşı kronik bir savaş açması için bazı ilaçlar kullanmaktadır.

Aids ilaçları ile cd4t bağışıklık hücrelerinin güçlenmesi sağlanır ve bu ilaçların başlıcalarına baktığımız zaman karşımıza Viread, Emtriva ve Sustiva adlı ilaçlar çıkmaktadır. Aids hastaları için üçlü bir kokteyl olarak düşünülen bu ilaçlar farklı periyotlarda ayrı ayrı kullanılabileceği gibi geliştirilen tek bir hap ile bu üç hapın etkilerinden yararlanabilmek de mümkündür. Tek bir hap olarak kullanılması hastaların psikolojik olarak kendini daha rahat hissetmesine olanak sağlayabilmektedir.

Aids hastalarının çeşitli aids ilaçlarını kullanmaları durumunda bazılarını aç bazılarını tok karna kullanmaları gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. Bu hem hastanın sürekli ilaç saatlerini değerlendirmek zorunda kalmasına neden oluyordu hem de bazı periyotların kaçırılması durumunda hastalığın bu ilaçlara karşı dayanıklılık kazanmasına neden olabiliyordur. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için tek bir hap kullanmak daha doğru bir seçim olabilmektedir. Üstelik maddi açıdan da bu ilaçların tek hapta toplanmış olması daha doğru bir seçim olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Aids ilaçları AİDS hastalığını tamamen iyileştirmek amacıyla kullanılan ilaçlar değildir. Bu ilaçlarla sadece HIV'in kandaki miktarını azaltıp bağışıklık sisteminizin zarar görmesini daha aza indirebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde yaşam kalitenizi yükseltebilmeniz ve yaşam sürenizi uzatabilmeniz mümkün olmaktadır. Ancak, HIV'e karşı etkili olan ve antiretroviral ilaçlar olarak da bilinen bu ilaçların hastalığı yenmede kesin bir çözüm sunmadığını belirtmek gerekmektedir.

Aids İlaçları
  • (NRTI) Nükleozit Revers Transkriptaz İnhibitörleri: Aids virüsünün revers transkriptaz adı verilmekte olan bir proteinini etkilemektedir.
  • (NtRTI) Nükleotit Revers Transkriptaz İnhibitörleri: NRTI'lerle benzer bir şekilde çalışmaktadırlar.
  • (NNRTI) Nonnükleozit Revers Transkriptaz İnhibitörleri: Revers transkriptazı hedefleyen bu ilaçlar bunu NRTI'ler ve NtRTI'lerden farklı olarak gerçekleştirmektedirler.
  • (PI) Proteaz İnhibitörleri: Proteaz adlı Aids virüsü proteinine etki etmektedirler.
  • Füzyon ve Giriş İnhibitörleri: bu ilaçların HIV'in bağışıklık sisteminde bulunan hücrelere tutunmuş olduğu noktayı hedefleyip ya da direk olarak HIV'e tutunarak bir virüsün hücreye girişini engellediği görülmektedir.

Aids İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Aids Virüsü Belirtileri ve Tedavisi