Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?
15 Mayıs 2024

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

AIDS öpüşmeyle bulaşır mı, Bütün dünyada ölüme sebep olan hastalıkların ilk sırasında yer alan AIDS hastalığı bilindiği gibi bulaşıcı hastalıkların ilk sırasında yer alır. Bu hastalığın tıp dilinde diğer ismi de hıv virüs olarak bilinir. Çeşitli yollarla insandan insana geçen AIDS hastalığı kan yoluyla, cinsel ilişki ile, anneden bebeğe geçerek, az da olsa öpüşme yoluyla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan AIDS virüsü Oral, anal, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar arasındadır. AIDS hastalığı olan hıv virüsü vücuda girdiği zaman uzun vadede kendini belli etmeden vücutta yaşayabilir. Bulaşıcı hastalıkların ilk sırasında bulunan bu hastalık bulaşması en zor olan hastalıklar arasında da yer alırken; hıv virüsünün bulaşması o kadar kolay değilken ağız yoluyla az bir ihtimal ile bulaşma riski görülmektedir.

Öpüşme sırasında kişinin ağzında yara varsa veya tükürükte gözle görülebilecek miktarda kan bulunuyor ise öpüşme esnasında diğer kişiye bulaşması gözlenir. Ancak bu ihtimaline olması oldukça düşüktür. Ağızda yara yok ise ve tükürükte kan bulunmuyor ise bu ihtimal de yok denecek kadar yoktur. Cinsel ilişkide, kan yolu ile bulaşan hastalıklar arasında yer alırken; çok az bir miktarda tükürükte bulaşan bir virüs olarak insan bedeninde yer alır. Bu virüsün tükürük yoluyla kesin olarak bulaşmaz denmesi yanlıştır. Ancak bu risk oldukça düşüktür.

Tükürük yoluyla veya cinsel yolla bulaşan bu hastalık ortalama olarak 10 yıl boyunca vücutta kendiliğinden yaşarken, gerekli bulgu göstermeden varlığını sürdürebilir. Ancak kan yoluyla bu hastalık bulaşmış ise virüs vücuda girdiği andan itibaren başkalarına ulaşabilmektedir. AIDS virüsü saptandığı zaman gerekli tedavinin uygulanması oldukça önemlidir. Tedavi edilmeyen AIDS virüsü başka hastalıklara da sebep olabilir. AIDS virüsü vajinal ve cinsel ilişki sırasında vücuda girebilirken, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ilk sırasında yer alır. Tükürük yoluyla yani öpüşme ile bulaşma ihtimali oldukça düşük iken; vücuda girdikten sonra uzun süreler kendini belli etmeyebilir. Tükürük yoluyla bulaşması diğer bulaşma şekillerine göre daha uzun süre varlığından habersiz yaşanılmasına neden olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aids Nedir?

Aids Nedir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Dünya Aids Günü Ne Zaman?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aids Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi