Aids Nasıl Bulaşır?
15 Mayıs 2024

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Nasıl Bulaşır, Aids hastalığında HIV virüsünün yirminci yüzyılın başlarında insanlara geçtiği bilinmektedir. Bu HIV virüsünün bulaşma nedeni Orta Afrika'ya giden avcıların şempanze gibi birçok hayvanla temaslarından dolayı kaptıkları düşünülüyor.

Aids HIV etkeni insanların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan ve cinsel yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Aids hastalığı anneden bebeğe, kan yoluyla ve cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Aids hastalığı birden kendini belli etmez hasta kişi kendi kendine tanı koyamaz. Aids hastalığı bazen yıllarca hiç belirti vermeden insan vücudunda kalır.

Ancak laboratuvarlarda hastada alınan kan örneği ile HIV teşhisi konulabilir. Aids hastalığının bu günümüze kadar henüz aşısı bulunamamıştır, kesin tedavisi yoktur. Aids hastalığından üç çeşit HIV virüsü bulunmaktadır.

Aids bulaşma yolları: HIV virüsü oral seks, anal seks ve vajinal seks, kan, doku yolluyla bulaşmaktadır.

HIV virüsünün en yaygın bulaşma yönü heteroseksüel, homoseksüel ve biseksüellerde korumasız ilişkiye girenlerde görülmektedir. HIV virüsünün bir diğer bulaşma yönü ise korumasız anal ilişkisidir.

Cinsel yol ile aids bulaşması: Kanında HIV virüsü taşıyan kişiler korumasız olarak oral veya anal ilişkiye girmelerinde sağlıklı kişiye bulaşır. Cinsel sıvılar, sperm ile bulaşır. HIV virüsü taşıyan kadın veya erkek cinsel organında ve makattaki bulunan yaralar, çatlaklar vasıtasıyla sağlam insanın vücuduna bulaşır.

Kan yoluyla aids bulaşması: Aids kan, kan ürünleri ile bulaşmaktadır. Sterilize edilmeden kullanılan iğneler, enjektörler, jilet ve makas gibi kesici aletlerin kullanılmasıyla bulaşmaktadır.

Kan yoluyla aids virüsünün bulaşmaması için ilk önce HIV virüsü taşıyan kişiden alınan kan, sperm, doku ve organın sağlam kişiye verilmesiyle bulaşır. Özellikle kan hastası olup devamlı kan nakli yapılan hastalar HIV virüsüne yakalanma riski çoktur.

Kan yoluyla aids bulaşmasını önlemek için nakil yapılacak kan, doku, organ, sperm alınacak kişilerin önce testler yapılarak taranması yapılmalıdır. Kontrolü yapılmamış kanlar ve kan ürünlerinin hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

Aids virüsü taşıyan ve uyuşturucu kullanan kişilerin damardan uyuşturucu verdikleri enjektörü, iğneyi ortak şekilde kullanmaları HIV virüsünün bulaşmasına neden olur.

Anneden bebeğe aids bulaşması: Anne karnındaki bebeğe anne yoluyla bulaşır veya süt yoluyla bulaşmaktadır. HIV virüsü taşıyan anne gebelikte veya doğum esnasında bulaşır. Gebe kalmak isteyen hasta annenin gebelikten önce HIV virüsünün bebeğe bulaşma riskini en erken zamanda öğrenmek ve önlemleri almak amaçlı aids taraması ve testler, laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir.

Aids virüsünün belirtileri: Aids virüsünün bulaşması ilk başlarda kendini belli etmeyebilir. HIV virüsü girdiği vücutta 10 yıl sonra ortaya çıkar. Vücuda giren HIV virüsü kan hücrelerine zarar verir hücrelerin yok olmasına neden olur. HIV virüsünün kendisini belirtmesi Yüksek ateş, kilo kaybı, vücuda uçuklar, yaralar çıkması birkaç belirtilerdendir.

Aids hasta kişiyle aynı tabakta yemek yenmesi aynı çatal kaşık kullanılmasıyla bulaşmamaktadır. Öksürük, yanaktan öpüşme, sarılma bunlarla HIV virüsünün bulaşmayacağı bilinir.

Aids Nasıl Bulaşır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aids Nedir?

Aids Nedir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Yolları Nelerdir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Bulaşma Riski Nedir?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Aids Öpüşmeyle Bulaşır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Belirtileri ve Tedavisi

Aids Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Aids Yaraları Belirtileri ve Tedavisi